نوشت‌آرت

NeveshtArt

ســـــطرهایی از

هــــــــــنر امــــــروز ایران

نقد و بررسی نمایشگاه

نمایشگاه رنگ.. غزل.. باران گالری خانه هنر آبان

یه پول خروس

نمایشگاه گروهی «یه پول خروس» با حضور ۱۶ هنرمند در گالری ثالث در حال برگذاری است. این نمایشگاه با آثار حجم و نقاشی به مفهوم یکی از بنیادی‌ترین ابزار دادوستد می‌پردازد. پول، هژمونی قدرت‌آفرینی است که از مبادلات روزمره تا ابزار سلطه‌جویی کارکرد خودش را دارد. پول نه یک تکه کاغذ و یا فلز، که ارزشی نادیدنی است که تمام وجوه انسانی را به خود آغشته کرده است.

هنرمندان این نمایشگاه با دستمایه قراردادن این مفهوم کلی سعی در بازنمایی این مهم در جامعه‌ای چون ایران دارند که هر اثر به صورت مجزا و منفرد قابل بحث و واکاوی است و تحت لوای یک استیتمنت کلی قرار می‌گیرد. در اثری هنرمند به رابطه‌ی میان سیاست و پول می‌رود و در اثری با نگاهی پاپ‌آرتی به بازنمایی می‌پردازد و در اثاری هم با تغییر ظاهر اسکناس‌های رایج دست به خلق معنا می‌زنند.

«یه پول خروس» را همان‌طور که از مفهومش برمی‌آید می‌توان مرثیه‌ای برای ارزش پولی کشوری دانست که از بی‌ثبات‌ترین و کم‌ارزش‌ترن پول‌های جهان است.

مجموعه آثار «یه پول خروس» اگرچه به‌دنبال نقاب‌برداری از مفهوم پول است، اما در عین‌حال به‌دنبال ایجاد ساز و کار مالی خود برای خریدوفروش آثار چون کالا نیز هست. وقتی در این نمایشگاه از سکه‌ای نقاشی‌شده به قیمت ۷۰۰ هزار تومان تا تابلویی از حجت شکیبا به قیمت ۳۰۰ میلیون تومان برمی‌خوریم، این تناقض فکری که هرچه می‌اندیشیم ولو در ضد آن اندیشه برای پول است خودنمایی می‌کند.

گرچه در نگاهی دیگر ذهن مخاطب را به سمتی می‌برد که این «هنر» است که ارزش هر چیز از جمله پول را بالاتر می‌برد؛ به‌طوری ‌که آن سکه ناچیز منقوش را می‌توان صدها برابر ارزش ذاتی خودش به فروش رساند.

گزارش تصویری نمایشگاه‌ و آثار