نوشت‌آرت

NeveshtArt

ســـــطرهایی از

هــــــــــنر امــــــروز ایران

نقد و بررسی نمایشگاه

پیش‌درآمد (گروه عکاسی وهله)

نمایشگاه گروهی عکس مستند با عنوان ‘پیش‌درآمد’ به انتخاب کوروش کلهر با نمایش عکس‌های مرتضی پورصمدی (مجموعه بادی و خاکی، عشایر ایران ۱۳۶۵)، مریم زندی (مجموعه کلاغ ۱۳۹۱-۱۳۸۵)، جاسم غضبان‌پور (انتخابی از مجموعه جنگ ۱۳۷۲-۱۳۶۱)، یوریک کریم‌مسیحی (از مجموعه شرق تهران، دهه ۱۳۷۰)، ساسان مؤیدی (از مجموعه نازنین، حاشیه بندرعباس ۱۳۹۷)، اسعد نقش‌بندی (از مجموعه زار جنوب ایران ۱۳۸۵) و آلفرد یعقوب‌زاده (از مجموعه زنان ایزدی عراق، ۲۰۱۵ میلادی) در گالری همرس برپاست. هر مجموعه شامل ۵ عکس و در چیدمان متفاوت با یکدیگر در فضای گالری به نمایش درآمده است.

کوروش کلهر درباره برپایی این نمایشگاه می‌گوید: در گام اول “پیش‌درآمد” بخشی از تفکر گروه عکاسی وهله برای به نمایش درآوردن خطی مشخص از عکاسی مستند به‌واسطه اساتید این گرایش بود تا در دوره‌های بعدی این خط روشن کننده مسیر عکاسی مستند باشد.

اما گام اول نمایشگاه پیش‌درآمد، با کم‌گویی خاصی در تعداد عکس‌های هر یک از مجموعه‌ها به روی دیوار رفته است. متن‌ها و تصاویر درست در نقطه‌ای که آغاز می‌شوند، ناگهان تمام می‌شوند و ما بخشی از این ‘خط مشخص از عکاسی مستند’ را می‌بینیم. این کم‌گویی شاید در انتخاب موضوعات هر مجموعه نیز وجود داشته باشد و ما دوباره با موضوعاتی همچون جنگ، حاشیه نشینی، عشایر و آیین طرف هستیم.

گزارش تصویری نمایشگاه‌ و آثار