نوشت‌آرت

NeveshtArt

ســـــطرهایی از

هــــــــــنر امــــــروز ایران

نقد و بررسی نمایشگاه

نمایشگاه نقاشی

یعقوب امدادیان نزدیک به چهل سال است که نقاشی می‌کشد و از سال ۱۳۸۴ گالری هور را تاسیس کرد.

امدادیان نقاش منظره است. این بدان معنی نیست که در آثار او باید به دنبال طبیعت بگردیم، بلکه طبیعت قسمتی از کار اوست. او فضا می‌سازد، منظره خلق می‌کند، رنگ را در اختیار خود می‌گیرد و جهانی انتزاعی از سطوحی می‌سازد که بیننده را در تلاطمی از رنگ‌ها غرق می‌کند.

در آثار او زندگی هنوز جریان دارد، زیرا وقتی در دهه ٢٠ شمسی چشم به جهان گشود آسمان هنوز آبی شفاف و دشت‌ها در رنگ غوطه‌ور بودند و شاید امروز، امدادیان آن جهان رنگارنگ که لحظه به لحظه کوچک‌تر و کدرتر می‌شود را یادآوری می‌کند.

جهان مدرنیستی امدادیان را با هیچ نمونه غربی‌اش نمی‌توان مقایسه کرد، چراکه برخلاف اکسپرسیونیسم انتزاعی روتکو یا انتزاع محض مالویچ، دنیایی با رنگ‌های درخشان می‌سازد. او تصویرگر جریان زندگی است.

برای این نقاش، گستردگی فضا تا افق خلق آثار ادامه دارد؛ خلق چشم‌اندازهای وسیع که چشم همانند کودکی خردسال آزادانه در آنها بدود.

این موضوع که امدادیان مهرشهر کرج و جایی دور از ازدحام پایتخت را برای زندگی برگزیده، شاید به این دلیل باشد که او در دنیای شلوغ امروزی هنوز هم به دنبال طبیعت بکر و آسمان شفاف با رنگ آبی لاجوردی است و تلاشش برای خلق این آثار، استمداد از رنگ‌ها برای به تصویرکشیدن طبیعت آرمانی‌اش است.

گزارش تصویری نمایشگاه‌ و آثار