نوشت‌آرت

NeveshtArt

ســـــطرهایی از

هــــــــــنر امــــــروز ایران

نقد و بررسی نمایشگاه

نبرد میزها

نمایشگاه شامل چیدمانی از نه میز نانوایی سنگکی با خرده نان‌ها و سنگ‌ریزه‌ها در کنار ۴ رومیزیِ بر دیوار آویخته شده است که از تمام گزینه‌های روی میز ساخته شدند. همچنین روزنامه‌هایی از سال‌های ۱۹۶۸ تا ۱۹۷۳ که کلمات ویتنام و میز بر روی آن‌ها هایلایت شده‌اند و صداهایی که می‌گویند همه گزینه‌ها روی میز هستند در پس نوشتار اسنادی از اتفاقات مربوط به مذاکره ویتنام و بحث بر شکل میز مذاکره با ویدیویی نمایش‌ داده می‌شود.  

هنرمند با شکل دادن به یک واقعه‌ تاریخی در بستری ایرانی ظاهراً در پس بازه زمانیِ حاضر تلاشی برای تلنگر زدن به حافظه تاریخی مخاطب خود دارد.

گویی واقعه‌ای منجمد شده در تاریخ به یک‌باره زنده شده و درحال تغذیه از زمان حال است. سی‌ریزی زمان و مکانی دیگر را تعریف می‌کند، اما این گزینه‌ها برای ملتی که در بین این میزها برای لقمه‌ نانی می‌چرخد بسیار آشناست و میزی فاخر بی‌آنکه او بخواهد لقمه دیگری از سفره‌اش کم می‌کند.

در پس تلاش هنرمند البته نباید از این بحث غافل بود که این چنین گستردگی برای بیان حرف شاید صدمه‌ای به آنچه که می‌شود آسان‌تر گفت زده باشد و این خلاصه‌گویی در نهایت می‌توانست به اجرایی دقیق‌تر و با ظرافت بیانجامد.

گزارش تصویری نمایشگاه‌ و آثار