نوشت‌آرت

NeveshtArt

ســـــطرهایی از

هــــــــــنر امــــــروز ایران

نقد و بررسی نمایشگاه

مکث روی سکوت

خانه فرهنگ دیهیم مشرف به خیابان شریعتی، با ورودی مجلل گالری باروک را در دل خود جای داده است که اخیرا میزبان عکس‌هایی با مضمون طبیعت و با عنوان مکث روی سکوت از مهدی پاکدل بود. گالری باروک در سه طبقه با پلکان مارپیچ و کف‌پوش قرمز به‌هم متصل وطراحی شده و پانزده عکس از این هنرمند رابه نمایش گذاشته است.

مهدی پاکدل که تحصیلاتش در رشته گرافیک را نیمه کاره رها کرده، پوسترهای زیادی را برای تاترهای گوناگون طراحی کرده است. او در سال ۷۹ وارد عرصه سینما شد و با انتشار آلبوم انعکاس کوچه‌های خیس گام در دنیای موسیقی گذاشت. نمایشگاه مکث روی سکوت نیز اولین نمایشگاه عکس پاکدل است.

عکس‌ها برخلاف اغلب نمایشگاه‌هایی که اشارات نقادانه‌ای نسبت به تخریب طبیعت دارند، به ستایش زیبایی‌های طبیعت می‌پردازد و خود را درگیر نگاه کانتی نسبت به زیباشناسی در امر والا می‌کند. درواقع عنوان مکث روی سکوت همین مواجهه امر والا با انسانی است که در مقابل عظمت این زیبایی خود را حقیر یافته، مسحور زیبایی شده و ناچارا سکوت می‌کند.

تماشای آثار همراه با پخش دکلمه‌ای در فضای گالری و همچنین استفاده از متن‌هایی در کنار آثار نشان می‌دهد که پاکدل به دنبال بازنمایی پیوند همیشگی طبیعت و ادبیات در نگاه هنر بومی ایران است؛ چراکه با اشاره به داستان مرغان شیخ اشراق در استیتمنت خود این رابطه را غلیظ تر کرده است.

پاکدل می‌خواهد با هم‌بندکردن مخاطب با خودش و پرواز بر فراز طبیعت ایران، چون داستان مرغان، ما را نزد مَلِکی ببرد که این بندها را بگُسلد.

گزارش تصویری نمایشگاه‌ و آثار