نوشت‌آرت

NeveshtArt

ســـــطرهایی از

هــــــــــنر امــــــروز ایران

نقد و بررسی نمایشگاه

كاغذ سرخ

‘كاغذ سرخ’ عنوان نمايشى دو بخشى در گالرى نبشى است كه توسط پيمان پورحسين وبا همكارى مركز نبشى و استوديوكارگاه گردآورى شده است. بخش اول ‘اعلان سرخ’ شامل مدارك و اسناد تصويرى از سياست‌هاى فرهنگى طراحى شده شوروى براى عموم مردم خصوصا جنوب و شرق روسيه و بخش دوم با عنوان ‘كتاب سرخ’ مداركى كاغذى از صادرات فرهنگى است.

روابط ايران و جماهير شوروى از دوران صفويه كليد خورد؛ زمانى كه هر دو طرف با وجود همسايه بودن هيچ‌گونه روابطى با يكديگر نداشتند. اين قضيه برای آنها نقطه ضعفى در صحنه جهانى بود. طى سال‌هاى بعد بستن قراردادهايى مابين اين دو كشور موجبات تبادلات اقتصادى و فرهنگى را خصوصا از طريق استان‌هاى شمال‌غربى ايران به وجود آورد.

پورحسين در اين نمايشگاه در صدد نشان‌دادن روابط تاريخى و همچنين تاثيرات فرهنگى و هنرى شوروى در ايران است. در کل مجموعه کاغذ سرخ پوسترهای فیلم، نقاشی دیواری‌های انقلابی، جلدهای مجلات، پوسترهاى تبليغاتى و غیره را به قالب نمایشگاهی چشم‌نواز درآورده است. این‌ها هم از حیث زیبایی‌شناسی و هم از حیث تاریخی آثاری مهم و تأثیرگذارند.

در مرکز نبشی پیش از این هم مجموعه‌هایی این چنینی مانند ‘تالار رودکی’ به نمایش درآمده‌اند. شاید شباهت پوسترهای مجموعه ‘کاغذ سرخ’ با نمونه‌های مشابه ایرانی بتواند موضوعی نو و بکر برای پژوهش باشد.

گزارش تصویری نمایشگاه‌ و آثار