نوشت‌آرت

NeveshtArt

ســـــطرهایی از

هــــــــــنر امــــــروز ایران

نقد و بررسی نمایشگاه

عنوان نمایشگاه: جایزه محمد سیاه‌قلم


نقاشی ایرانی تا مدت‌ها با داستان‌های کهن و ادبیات در مضمون‌های حماسی، تغزلی، عرفانی و اخلاقی همراه بوده و موضوعاتی آرمانی و حماسی که برگرفته از متون ادبی بودند را در آن مصور می‌کردند. در دوره‌ی قاجار، شاهان به واسطه‌ی علاقه به هنر و سفرهای متعددشان به کشورهای اروپایی، با تحولات اجتماعی و فرهنگی غرب آشنا شدند و سنت نقاشی ایرانی به سمت موضوعات متفاوتی سوق پیدا کرد. در سال‌های اخیر نیز نقاشی ایرانی فراز و فرودهای فراوانی را تجربه کرده است.
گاهی هنرمندانی سعی داشته‌اند به سنت پیشین نقاشی ایرانی از جمله مکتب سقاخانه‌ای روی آورند، اما کم‌تر به‌صورت یک جنبش و حرکت عمل کرده‌اند و تعداد کمی از هنرمندان به صورت مستقل آثاری خلق کردند.
جایزه محمد سیاه‌قلم با نگاه به سنت نقاشی ایرانی در صدد زنده‌کردن هنر نگارگری نوین در دوران معاصر ایران است. این رویداد با همکاری گالری طراحان آزاد، به داوری رضا درخشانی، فرح اصولی، رزیتا شرف‌جهان، عباس شهسوار و فرهاد فزونی برگزار شده است. آثار ارسالی هنرمندان در این فراخوان در سه مرحله داوری شده است و در نهایت سی هنرمند به مرحله نهایی نمایش آثار خود راه یافتند. امید است که این رویداد، آغازی باشد در جهت پیشرفت و شناخت بیشتر برای نقاشی ایرانی و نگارگران معاصر این حوزه.

گزارش تصویری نمایشگاه‌ و آثار