نوشت‌آرت

NeveshtArt

ســـــطرهایی از

هــــــــــنر امــــــروز ایران

نقد و بررسی نمایشگاه

نمایشگاه زنان هنرمند نصرالله کسرائیان گالری پروژه‌های آران

زنان

نصرالله کسرائیان را می‌توان هنرمندی با دانش میان‌رشته‌ای دانست؛ هنرمندی که مردم‌شناسی و عکاسی را با یک‌دیگر پیوند زد تا مجموعه‌هایش علاوه بر ارزش‌های زیباشناسانه، مرجع مناسبی برای پژوهش‌های قوم‌شناسانه نیز باشد.

او عکاسی را از سال ۱۳۴۵ آغاز کرده و در این عرصه تا به امروز فعالیتی مستمر و بدون خستگی را داشته است. بیش از بیست جلد کتاب از اقصی‌نقاط ایران به چاپ رسانده که موید سال‌ها فعالیت او در این زمینه است. برای کسرائیان عکاسی نه یک رسانه‌ای که تنها لحظه‌ای را ثبت کند، بلکه شیوه‌ای برای زیستن است. او برای تهیه مجموعه‌هایش بارها به یک نقطه سفر کرده تا به قلب مکان عکاسی‌اش رخنه کند. دغدغه‌ی کسرائیان به عنوان عکاسی که دانشگاه را با مدرک حقوق فارغ‌التحصیل شده و چند سالی را در زندان سپری کرده، نه تنها ثبت جلوه‌ی زیبایی از ایران، که بیان هدفمند او از شرایطی است که در آن زیست می‌کند.

آخرین نمایشگاه او که در حال حاضر در گالری پروژه‌های آران در حال نمایش است در مورد زنان است. او در بیانیه‌اش نمایشگاه را به «آن‌هایی تقدیم می‌کند که از آپارتاید جنسیتی رنج می‌برند و برای از میان برداشتن آن از هیچ کوششی فروگذاری نمی‌کنند.»

او خود در جایی می‌گوید: عکاسی مسئله‌ی مردم نیست، مسئله‌ی ماست. مردم زندگی‌شان را می‌کنند. باید با احترام و آرام نزدیکشان شد. از موضع بالا نباید برخورد کرد. همین نکته‌ی کوچک اما مهم عاملی است که مخاطب با عکس‌هایش غریبگی نمی‌کند، آن را می‌پذیرد و به دیدن دیگر آثار و کتاب‌هایش ادامه می‌دهد.

رابطه‌ی دوسویه‌ای که کسرائیان با مخاطبش ایجاد می‌کند، در نمایشگاه «زنان» ملموس‌تر می‌شود؛ او و دوربینش سبب پیوند خوردن نگاه مخاطب با چشمان زنان و دخترانی می‌شوند که رودرروی ما قرار گرفته و قاب را می‌شکافند و به ذهن مخاطب نفوذ می‌کنند. گاهی این رابطه چنان غیرقابل‌گسست می‌شود که ذهن مخاطب، ناخودآگاه حضور عکاس را نادیده گرفته و بی‌واسطه به عکس‌ها خیره می‌شود.

گزارش تصویری نمایشگاه‌ و آثار