نوشت‌آرت

NeveshtArt

ســـــطرهایی از

هــــــــــنر امــــــروز ایران

نقد و بررسی نمایشگاه

نمایشگاه رنگ.. غزل.. باران گالری خانه هنر آبان

رنگ.. غزل.. باران

روبرت شهبازی عکاس طبیعت‌گرایی است که در سال ١٣۶٣ اولین نمایشگاه گروهی خود را برگزار کرد و حال شاهد برپایی جدیدترین نمایشگاه وی و رونمایی از مجموعه آثارش با عنوان «رنگ، غزل، باران» (که حاصل تجربیات بیش از سی سال عکاسی‌اش است)، در خانه هنر آبان هستیم.

عکاسی طبیعت ژانری در عکاسی است که عموما عکاس‌های زیادی کار خود را با آن آغاز می‌کنند. ثبت مستندی از طبیعتی بکر، لاجرم عکسی زیبا را نصیب عکاس تازه‌کارش می‌کند که خود انگیزه‌بخش می‌تواند باشد؛ طبیعت معلمی بزرگ است برای هنرمندان. اما تعداد اندکی از عکاسان هستند که برای ادامه فعالیت هنری‌شان، طبیعت را برمی‌گزینند. شهبازی از این دست عکاس‌هاست که در این بستر، تلاشی مستمر داشته و پیش می‌رود.

تکنیک منحصربه‌فرد شهبازی در عکاسی طبیعت، کنکاش ذهنی زیادی را برای مخاطب به همراه دارد. به گفته او، اولین سوالی که مخاطب در مواجهه با آثارش می‌‌پرسد این است که «چطور این عکس را گرفته‌ای؟»

شهبازی در کتاب رنگ.. غزل.. باران، با تمرکز بر روی فصولی از سال که تنوع رنگی بیشتری دارد، به نحو آگاهانه‌ای از رنگ استفاده کرده است، اما در قاب‌های ارائه‌شده در گالری برخلاف کتاب، آثار با کیفیت پایین‌تری چاپ و ارائه‌ شده است.

از سوی دیگر این نمایشگاه با قراردادن دو فریم از تخت جمشید در یک‌دستی نمایشگاه پرش تصویری ایجاد کرده است، چراکه هم به لحاظ مضمون و هم تکنیک، کاملا متفاوت با دیگر آثار ارائه شده عکاس است.

گزارش تصویری نمایشگاه‌ و آثار