نوشت‌آرت

NeveshtArt

ســـــطرهایی از

هــــــــــنر امــــــروز ایران

نقد و بررسی نمایشگاه

راه

گالری طراحان آزاد میزبان نقاشی‌های محسن محمودی‌زاده با عنوان «راه» است که دومین نمایشگاه انفرادی او در این گالری است. آثار، همان‌طور که از عنوان نمایشگاه مشخص است، نقاشی‌هایی از راه‌ها و مناظر جاده‌ای هستند که به صورت واقع‌گرایانه با تکنیک رنگ روغن روی بوم‌هایی در ابعاد مختلف اجرا شده‌اند و فضا در آنها تداعی‌کننده لحظات در حرکت هست. از ویژگی‌های آثار جدید این هنرمند می‌توان به نبود فیگور انسان و حیوان اشاره کرد که دست‌آورد دوره‌ی قرنطینه و تنهایی اوست. همچنین نورهایی گرم و موضعی صحنه‌های نقاشی او را روشن می‌کنند. از دیگر ویژگی‌های این آثار، عکس پایه بودن آن‌هاست. مثلا در تابلوی کامیون نارنجی در سرعت، این تکنیک را با عکس می‌توان ثبت کرد، اما لزوما نمی‌توان گفت تمامی آثار این هنرمند برپایه‌ی عکس است.
محسن محمودی‌زاده صحنه‌هایی را به تصویر می‌کشد که دوباره و دوباره به آن برمی‌گردد. دوران پاندمی کرونا سبب بسیاری از اتفاقات شده بود، از جمله خلوت‌شدن معابر و مسیرها. این جریان برای هنرمندی که هم‌زمان ساکن تهران و کرج بود باعث شد تا بیشتر به راه‌هایی که طی می‌کند دقت کند.
مجموعه‌ی پیش‌رو نقاشی‌هایی هستند که این هنرمند در بهار و تابستان گذشته در استودیوی خود در هنگام قرنطینه کووید انجام داده است. در این مجموعه هنرمند روی نور، فرم و فضا با تغییر پالت رنگی مطالعه کرده است. در این نقاشی‌ها مخاطب اکنون و لحظه را مشاهده می‌کند.

گزارش تصویری نمایشگاه‌ و آثار