نوشت‌آرت

NeveshtArt

ســـــطرهایی از

هــــــــــنر امــــــروز ایران

نقد و بررسی نمایشگاه

دومین سالانه هنرهای تجسمی، ساتین

نمایشگاه آثار برگزیده‌ی دومین سالانه هنرهای تجسمی ساتین در نگارخانه‌های ملی و خیال شرقی در فرهنگستان صبا به نمایش درآمد. آثار این نمایشگاه در قالب مدیوم‌های عکاسی، نقاشی، مجسمه‌سازی، چاپ‌دستی و هنرهای جدید ارائه شدند.
در شیوه‌ی ارائه‌ی آثار این دوره تفاوت‌های چشم‌گیری به نسبت دوره‌ی گذشته دیده می‌شود و رویکردهای نوینی در ارائه‌ی آثار در تمامی بخش‌های نمایشگاه وجود دارد. از چگونگی نحوه‌ی انتخاب متریال تا قرارگیری چیدمان آثار بر روی دیوار و چگونگی ارتباط اثر با فضا رویکردهای متفاوتی را می‌توان در این دوره دید که حاصل هرچه بیشترشدن آگاهی هنرمندان از شیوه‌های نوین تولید و ارائه‌ی اثر هنری در جهان و آشنایی با رویکردهای آن است.
در بخش نقاشی تمهیدِ فیگوراتیو بودن در بسیاری از آثار دیده می‌شود که نشان‌دهنده‌ی بازگشت به فیگور در نقاشی امروز ایران است و رویکردهای دیگر همانند طبیعت بی‌جان، منظره‌پردازی و پرداختن به فضا و دیگر موضوعات به مراتب کمتر از بُعد فیگوراتیو این بخش به چشم می‌آمد. هم‌چنین در بخش مجسمه‌سازی و هنرهای جدید که بخش چشم‌گیر این نمایش به حساب می‌آیند و به واسطه‌ی روش‌شناسی خود بیشترین ارتباط را با فضا داشتند، این ارتباط با فضا هم به‌واسطه‌ی هستی اثر در بستر نمایش و هم به‌واسطه‌ی اندیشه‌ی هنرمند نمود پیدا می‌کرد و به‌نحوی جذابیت نمایشگاه را دوچندان کرده است.
اما در کلیت امر نبود فضا در میان آثار موجود، به‌خصوص در بخش نقاشی، نحوه‌ی نمایش را کمی فشرده کرده است؛ این فشرده بودن با توجه به تکثر موضوعی و بعضا تکنیکی آثار در ذهن مخاطب آشفتگی ایجاد می‌کند که می‌توانست با ارائه‌ی فضای گسترده‌تری به این بخش نیاز مبرم مخاطب به تامل و مشاهده‌ی دقیق آثار را برطرف کند.

گزارش تصویری نمایشگاه‌ و آثار