نوشت‌آرت

NeveshtArt

ســـــطرهایی از

هــــــــــنر امــــــروز ایران

نقد و بررسی نمایشگاه

نمایشگاه در جریان گالری زیرزمین دستان

در جریان

در نگاهی اجمالی و نه کاملا قطعی از نمایشگاه‌های یک سال اخیر گالری زیرزمین دستان مسئله‌ای که کاملا مشخص است، رویکرد این مجموعه در نمایش آثاری با برخوردهای تازه بصری و نشان‌دادن تجربه‌های متفاوت تصویری است. نمایشگاه اخیر یاسمن نوذری نیز با این‌که در ادامه روند قبلی کارهای او قابل بررسی است، در نگاهی کلان‌تر ذیل این نگاه گالری جا می‌گیرد. شتاب‌زدگی اولین بازخوردی است که از نمایشگاه او با عنوان «درجریان» دریافت می‌شود.

یاسمن نوذری در آثارش به دنبال برخورد انتقادآمیزی نیست، بلکه صرفا با توجه به متن نمایشگاه دنبال نوعی مطالعه تصویری است. هنر او شامل مواردی است که می‌توان آن را ترجمه‌ای از رنگ، ترکیب و مضامین آثار کلاسیک دانست. همان‌طور که یک مترجم با واژه‌هایی معادل، ادبیات را از یک زبان به زبان دیگر می‌برد، یاسمن نوذری نیز معادل‌هایی از آثار کلاسیک و معاصر منظره‌نگاری برای شیوه ذاتاً انتزاعی کار خود پیدا می‌کند. البته رد پای انرژی‌های اکسپرسیوی که در نقاشی‌های آلمانی وجود دارد نیز در آثار او دیده می‌شود.

اما آن‌چه قابل توجه است قضیه آگاهی بر سطح تکنیکی و چگونگی به‌کارگیری آن است که مخاطب در زمان مواجهه با آثار آن‌ها را در حد تجربه و بازی‌های تصویری نبیند. یاسمن نوذری در همین سطح ساختار می‌توانست قلم‌زنی خودش را به سود کاستی‌های تکنیکی‌اش سوق دهد که خلل به‌وجودآمده را هم‌پوشانی کند.

گزارش تصویری نمایشگاه‌ و آثار