نوشت‌آرت

NeveshtArt

ســـــطرهایی از

هــــــــــنر امــــــروز ایران

نقد و بررسی نمایشگاه

ت-ه-ر-ا-ن

فاطمه خواجه‌نوری در نمایشگاه «ت-ه-ر-ا-ن» درصدد بازنمایی زمانه‌ای است که عمیقا ایران و در مقیاس بزرگ‌تر، جهان را با خود درگیر کرده است. پاندمی کرونا تهران را نیز چون کلان‌شهرهای دیگر دچار تغییر کرد؛ جریان زندگی شهری را متغیر و روایت تازه‌ای از زیستن را به آدم‌ها آموخت.

آثار خواجه‌نو ری ماحصل دو سال پیمایش تهران است از آغاز تا به همین اواخر که با کم‌رنگ شدن آثار پاندمی پس از واکسیناسون گسترده، جریان تا حد زیادی به حالت سابق خودش بازگشت؛ از عکس‌هایی با فضاهای خلوت که حاصل قرنطینه‌های گستره بود تا همان مکان‌ها؛ که حالا شلوغ‌تر از قبل شده است.

هنرمند با ایجاد خط و ربطی از ابتدای کرونا به‌واسطه جریان ژورنالیستی روزنامه‌هایی چون ایران و کیهان و آرمان ملی تا اسفند ۱۴۰۰ روزمرگی زندگی در شرایط پاندمی را دنبال می‌کند. اگرچه عدم‌استفاده از اکثر رسانه‌های جریان اصلی نمی‌تواند گویای کلیت ماجرا باشد، اما با انتخاب رسانه‌های محدود و خاصی توانسته این برهه زمانی را به مخاطب منتقل کند. هنرمند به واسطه کیو.آر.کدهایی که با خطوط قرمز به یک‌دیگر متصل شده‌اند و مخاطب با اسکن آن‌ها قادر به دسترسی به صفحات این روزنامه‌ها است دست به تولید این معنا زده.

«ت-ه-ر-ا-ن» از آن دست نمایش‌هایی است که می‌خواهد روایت‌گر باشد اما چون ابعاد اتفاق بسیار کلان‌تر از روایتش است به ناچار عقب می‌ماند. اما هنرمند با تمهیداتی چون صفحه‌ای از نقشه‌ی تهران که بر روی دیوار گالری نصب شده است، مخاطب را درگیر مشارکت می‌کند تا هر فرد حس و اتفاق شخصی درگیرشده‌اش با پاندمی را بر روی این نقشه بنویسد و بچسباند تا دیگران نیز در کامل‌تر شدن پازل اتفاقات شهر دخیل باشند.

گزارش تصویری نمایشگاه‌ و آثار