نوشت‌آرت

NeveshtArt

ســـــطرهایی از

هــــــــــنر امــــــروز ایران

نقد و بررسی نمایشگاه

انقلاب؛ پوشه سوم‌‌‌

بعد از گذر دو سال، در دو طبقه، گالری آریا دوباره میزبان پوشه‌های رامیار منوچهرزاده شده است. سومین پوشه این‌بار سراغ کلیدی‌ترین واژه چهل‌وسه سال اخیر تاریخ ایران رفته است؛ “انقلاب”
در این نمایشگاه که با کیوریتوری او برگزار می‌شود شانزده هنرمند جوان کارهایشان را روی دیوار برده‌اند که نام تعدادی‌شان از پوشه‌های قبلی یعنی شریعتی و ولیعصر برای ما آشناست، از جمله نگین فیروزی، فرزانه رضایی و مهران خوش‌نویس که بلوغ کاری‌شان را هم می‌توان در این مسیر مشاهده کرد. از میان اسامی جدید، مجموعه‌هایی که توجه بیشتری جلب می‌کنند پروژه‌های یاسمین وفایی (عکس‌هایی از زیر چادر و از زاویه دید بدنش)، سبا صفایی (عکس‌های مونوکروم از خیابان انقلاب) و نگار محسنی (عکس‌های پین‌هول) هستند. هم‌چنین می‌توان به ارائه پارمیس حکیمی هم اشاره کرد که مشخص است زمان و کار زیادی برده است. عکس‌های خالی از انسان هدیه خزائی هم تصاویری از این خیابان به ما نشان می‌دهند که دیگر چندان هم آشنا به نظر نمی‌رسند.
انقلاب به تنهایی پروژه گسترده‌ای است و ابعاد و جنبه‌های متفاوتی دارد. این گستردگی در موضوع و نحوه ارائه کارها هم تا حدی خود را نشان داده است. با این حال هنوز هم جا برای کار روی جنبه‌های کم‌تر پرداخته و شناخته شده انقلاب وجود داشت و این موردی است که می‌شود درباره آن فکر کرد و چرایی آن را جویا شد، زیرا به نظر می‌رسد برخی از کارها نتوانسته‌اند درهای جدیدی به روی ما باز کنند. اما این را باید در نظر گرفت که این تلاش‌ها، تلاش‌های نسلی است که سن برخی‌شان به بیست سال هم نرسیده است.
منوچهرزاده در این سال‌ها سعی کرده حلقه‌های گم شده‌ی آموزش عکاسی آکادمیک را، اگرنه پر، حداقل با دیگران تمرین و درحد توان اجرا کند. در این مسیر افراد زیادی را با خود همراه کرده که باهم توانسته‌اند برای ما که خوشبین‌تر هستیم، نویدبخش آینده‌ای متفاوت‌تر از وضعیت کنونی باشند.
انقلاب با همه کاستی‌هایش درمسیر بلوغ قرار گرفته و از لحن آن پیداست که جایی در تاریخ تصویری ایران را برای خود درنظر گرفته است و در مسیر آن هم درحال حرکت است.
باشد که راه‌شان ادامه یابد.

هنرمندان: نگین فیروزی، مهران خوشنویس، گلناز زیبنده‌خو، فرزانه رضائی، امیر‌‌هادی شیرزادی، هدیه خزائی، پارمیس حکیمی، ثنا احمدی‌زاده، امین وزیری، یاسمین وفایی، سحر خزائی، نگار محسنی، سبا صفایی، عرفانه روزگرد، امیربهادر بیات و کاوه زهدی

گزارش تصویری نمایشگاه‌ و آثار