نوشت‌آرت

NeveshtArt

ســـــطرهایی از

هــــــــــنر امــــــروز ایران

نقد و بررسی نمایشگاه

آینه در آینه

وقوع حادثه بزرگ انقلاب و در پی آن هشت سال جنگ سبب پدیدارشدن هنر با رویکرد حداکثری به مضامین اجتماعی و سیاسی شد و هنرمندانی که در آن زمان می‌زیستند فرصت شکوفایی پیدا کردند.
تا پیش از این در ایران قهوه‌خانه‌ها در جایگاه مرکز نمایش سلحشوری‌ها، بحث و گفتگوهای دینی، ملی و ادبی و سیاسی نقش محوری داشتند اما بعد از انقلاب هنر انقلابی و آرمان‌گرایانه عمومیت یافت و ‌به جز نقاشی در قالب نقاشی دیواری، عکس، پوستر و دیوارنوشته به تصویر در آمد. آثار به نمایش درآمده در موزه هنرهای معاصر شامل هنر هنرمندانی است که این اتفاقات را از سر گذرانده و با پوست و خون خود تجربه کرده و در صدد ماندگارکردن رویدادهای آن زمان بوده‌اند.
زمانی که هنرمندان و مخاطبانشان یک فضای ملتهب اجتماعی و سیاسی را تجربه می‌کنند، کم‌تر به ارزش هنری اثر توجه نشان می‌دهند و تلاش خود را معطوف بر ایفای نقش مقطعی و اثر بخشی محصول هنری می‌کنند. این آثار از این حیث که روایت‌گر یک دوره تاریخی هستند و واکنش هنرمندان را به مجموعه‌ای از رویدادهای یک دوره تاریخی نشان می‌دهند، دارای ارزش هستند.
گنجینه به نمایش درآمده شامل طراحی و نقاشی، عکس، پوستر، کتاب‌ها و دست نوشته‌هایی است که روایتگر هنر انقلابی ایران، روسیه و مکزیک و آثاری که متاثر از این انقلاب‌ها توسط هنرمندان ایرانی خلق شده‌اند است.

گزارش تصویری نمایشگاه‌ و آثار