نوشت‌آرت

NeveshtArt

ســـــطرهایی از

هــــــــــنر امــــــروز ایران

نقد و بررسی نمایشگاه

آو آرت اند آو تايم

عبدالرضا امين‌لارى هنرمندى ساكن بروكلين است كه به تازگى اولين نمايش انفرادى از آثارش را در گالرى اُ برگزار كرد.

آثار او شامل مجسمه‌هاى سراميكى، تابلوهايى با پس‌زمينه‌ى رنگ‌شده با گواش آبى و طرح‌هاى دوخته‌شده با نخ براق است و هم‌چنین چيدمانى از كاشى‌هایى در اندازه‌های کوچک با تناليته‌ى آبى و اشکال متنوع كه از جابه‌جايى اين كاشى‌ها فرم روى تابلوها شکل گرفته است.

مجسمه‌ها و دوخت‌ها اشكالى هندسی شبيه به انسان و دیگر موجودات زنده دارند؛ شبیه آن‌چه در نقوش سنتی قالی ایرانی دیده‌ایم. انتخاب رنگ آبى پس‌زمينه، كاشى‌ها، رنگ مجسمه‌ها و همين‌طور ابزار ايجاد طرح كه نخ طلا است، يادآور نمودهاى ايرانى هستند كه نشان‌دهنده‌ى حس وفادارى و دل‌بستگى او به هنر و فرهنگ ايران است.

امين‌لارى در اين مجموعه سعى بر اين داشته تا با اشكال هندسى شكل جديدى از هنر بومی را بازآفرینی کند. گرچه آثار از کیفیت فرمی و اجرایی خوبی برخوردار هستند و ارزش‌های بصری قابل توجهی را به‌همراه دارند، اما زمانی که این مجموعه واحد را کنار هم می‌بینیم بازخورد جدیدی را آن‌چنان که باید به مخاطب انتقال نمی‌دهد. این مسئله شاید از آن‌‌جایی نشات می‌گیرد که این فرم، بدون پشتوانه در اثر او ورود پیدا کرده‌اند؛ پشتوانه‌اى که همراه با تجربه زیسته و دلایل استفاده و گسترش آن‌ها بوده است.

گزارش تصویری نمایشگاه‌ و آثار