نوشت‌آرت

NeveshtArt

ســـــطرهایی از

هــــــــــنر امــــــروز ایران

نقد و بررسی نمایشگاه

آن‌ها هم بودند

به نظر می‌رسد «آن‌ها هم بودند» روایت آن‌هایی است که در لحظه وقوع آن اتفاق (که ما درباره آن با توجه به عناصری مثل تاریخ آثار می‌توانیم حدس‌هایی بزنیم)، همگی ناچاراً حضور داشته‌اند. آن‌ها بهت‌زده به اطرافشان خیره شده‌اند و حتی نگاه‌هایشان را از هم می‌دزند و با هم صحبت نمی‌کنند که مبادا چیزی که نظاره‌گرش بوده‌اند واقعیت نباشد و با گفتنش به واقعیت تبدیل شود. بهت و ترس نگاه آدم‌ها ما را از چیستی و عمق ماجرا باخبر می‌کند.
ساکت‌ترین بوم‌ها با بلندترین صدای‌شان ماجرا را برای ما فریاد می‌زنند و عجیب است که درعین سکوت هم نمی‌توانند چیزی را از بیننده پنهان کنند. «آن‌ها هم بودند» روایت بغرنج‌ترین لحظات و احساساتی است که در تاریخ معاصرمان تجربه کردیم. بوم‌های نوری بدون دادن اطلاعاتی دقیق، مستقیماً ما را به زمان و مکان دلخواهش پرتاب می‌کنند و ما را هم در دل ماجرا قرار می‌دهند. بوم‌ها ما را به نامشخص‌ترین وضعیت و مهلک‌ترین اتفاقات چند دهه اخیر تاریخ‌مان برمی‌گردانند؛ آن‌قدر مشخص، شفاف و با جزئیات که شاید بتوانیم با تامل در قاب‌ها ریشه بسیاری از وضعیت‌های روانی‌ای که امروز درگیرشان هستیم را ردیابی کنیم.
دیگر نکته درخشان آثار نوری همان‌طور که در متن نمایش به آن اشاره شده است، شیوه رنگ‌گذاری اوست که با دقت و حساسیت مثال‌زدنی‌اش ما را به داخل روایت‌ها و زندگی‌های متفاوت آدم‌ها هدایت می‌کند.

گزارش تصویری نمایشگاه‌ و آثار